MACULA DEGENERÁCIÓ (SZEMFENÉKI MESZESEDÉS) vizsgálata és dokumenmtációja

A fejlett világban a szemfenéki meszesedés okozza a súlyos fokú látásromlások 50 százalékát. Magyarországon nincsen pontos statisztikai adat a morbiditási viszonyokról, a hazai vaksági statisztikákban a glaukóma, a diabetes és myopia után negyedik helyen szerepel a macula degeneráció. A lakosság öregedésével az időskori macula degeneráció jelentősége egyre nő, hiszen olyan embereket érint, akik egészségi állapotuk miatt többnyire amúgy is hátrányos helyzetűek. A betegség általában 50 éves kor felett alakul ki, de léteznek fiatalkorban kezdődő formái is a betegségnek. (Stargardt betegség)

Mi a macula?

A macula lutea (sárgafolt) az ideghártya (retina) középső részét elfoglaló kb. 6 mm átmérőjű terület, amely az éleslátás helye. A retina a szem fényérzékelő sejtjeit tartalmazó szövete. Egy tárgyról a szembe érkező képet a retina továbbítja az agy felé. A macula az a terület, amelyet a főleg olvasáskor, vagy közeli munka alkalmával használunk. Itt az ideghártya felépítése különbözik, a szemfenék egyéb részeitől, mert itt sokkal nagyobb sűrűségben találhatóak olyan sejtek, amelyek az aprólékos, kontrasztos ill. színlátáshoz szükségesek

Mi vezet a macula degenerációhoz?

Az ideghártya és az alatta elhelyezkedő érhártya között egy finom kis lemez az ún. Bruch membrán helyezkedik el. Ennek a lemeznek alapvető szerepe van az ideghártya táplálkozásának ill. salakanyag eltávolításának szabályozásában. Az életkor előrehaladtával ezen a vékony kis lemezen sérülések keletkezhetnek, amely a salakanyagok túlzott lerakódásához, vagy az érhártyában lévő erek kóros burjánzásához vezethetnek. Ez a lerakódás ill. érújdonképződés az ideghártya pusztulásához vezethet. Mivel ezeknek az újonnan képződött ereknek a fala az átlagosnál gyengébb, gyakran nagy vérzések keletkeznek az ideghártya alatt, amelyek később szervülnek és hegesednek. Az erek növekedése alapján a fluoreszcein angiográfiás képeken elkülöníthető az ún. „klasszikus” és az „okkult” érújdonképződés. A „klasszikus” típusú érújdonképződés esetén az érfestés egy jól körülhatárolt erezett membránt mutat az ideghártya alatt, míg az „okkult” típus esetén az érburjánzás nem ennyire jól körülhatárolt, a kóros érképződést a fotoreceptor réteg és a Bruch membrán között elhelyezkedő pigmenthám réteg leválása is kísérheti. Az érfestést követően, az elváltozás típusának ismeretében választhatjuk meg az alkalmas kezelési módot.

Milyen tünetekkel jelentkezik a betegség?

Általában az első tünet, amelyet tapasztalunk az, hogy az addig egyenesnek látott vonalak elgörbülnek. Ilyenkor kezd nagyfokban romlani az olvasó képesség. Ebben a stádiumban általában a távoli látásunk még gyakorlatilag változatlan. A későbbiekben az arcfelismerésünk romlik meg nagyfokban, bár az arc körvonalait látjuk, hogy kié azt már csak nehezen tudjuk megmondani.

Ezt követően egy adott tárgy távolságának ill. pontos méretének megállapítása okoz nehézséget, ill. a színárnyalatok megkülönböztetése. A betegség teljes kifejlődése után a látóterünk központjában nagy homályt látunk, és csak a széli részeken -esetleg szemünket elfordítva- látunk élesen. A betegség teljes vaksághoz nem vezet, mert a perifériás ideghártya részek általában épen maradnak.

Örökölhető-e a betegség?

Vannak olyan családok, ahol a macula degeneráció több generáción keresztül megtalálható, azonban a betegség kialakulását több tényező határozza meg. Az elmúlt években több tanulmány is azt mutatta, egy gén (ABCR) hibája nagy gyakorisággal található meg a betegség esetén. Emellett azonban számtalan egyéb környezeti tényező (táplálkozás, UV sugárzás stb.) bír alapvető szereppel az elváltozás kialakulásában. Klinikánkon az országban egyedülállóan lehetőség van az érintett páciensek genetikai szűrésére is

Mit tegyen, ha ilyen panaszai vannak?

Ha ezek közül a panaszok közül bármelyik jelentkezne, minél hamarabb próbálja felkeresni, az Önhöz legközelebb eső szemészeti szakrendelést. Minél korábban kerül felismerésre a betegség, annál nagyobb esélyünk van arra, hogy a látásromlás megfékezhető legyen

Milyen vizsgálatokat fog elvégezni a szemész orvos a vizsgálat során?

A rutin szemészeti vizsgálaton kívül (látásélesség meghatározás, réslámpás vizsgálat, szemfenék vizsgálat, szemnyomás mérés) az alábbi vizsgálatok lehetnek fontosak a betegség diagnosztizálásához (l. még: Diagnosztika):

Amsler-féle rács vizsgálat: Ilyenkor egyik szemünket letakarva, négyzethálós papír közepére fixálva, kell az orvost tájékoztatni arról, hogy melyik az a terület, amelyiket nem látjuk, ill. melyek azok a vonalak, amelyeket torzulva látunk.
Színlátás vizsgálat: különböző színárnyalatokat kell sorba raknunk valamilyen logika szerint.
Szemfenéki fotó
Érfestés (fluorescein angriográfia, indocianin-zöld angiográfia)

Milyen terápiás lehetőségek léteznek macula degeneráció esetén?

Gyógyhatású készítmények:

Amennyiben a macula degeneráció „száraz” formájáról van szó, leggyakrabban valamely multivitamin készítmény szedését szoktuk javasolni, amelyek tartalmazzák a szem számára legfontosabb vitaminokat (A és E vitamin) és nyomelemeket (lutein). Már Magyarországon is elérhetőek olyan készítmények, amelyeket kimondottan a szembetegeknek javasolnak. Az ilyen gyógyszeres terápia hatására, bár a látás megjavulását nem várhatjuk, azonban a betegség további romlás lassítható, rendszeres használatuk mellett.

Lézerkezelések:

A lézerkezelésekről általában:
A lézerkezelést megelőzően minden alkalommal ki kell tágítania beteg pupilláját. Egy érzéstelenítő szemcsepp használatát követően, egy kis kontaktlencsét helyezünk a szem felszínére, amely azt a célt szolgálja, hogy a kezelni kívánt területet pontosabban, nagyobb felbontásban láthassuk. A kezelés során egy vagy több fény felvillanást fog a beteg érzékelni. A lézerkezelések egyike sem szokott kifejezett fájdalommal járni, de néhány beteg beszámolt kellemetlen szúró esetleg égető érzésről. Egy átlagos kezelés a választott módszertől függően átlagosan 1-15 percig tart.

Direkt fotokoaguláció:
Jelen tudásunk szerint az egyik hatásásos terápia a beteg ideghártya terület direkt lézerkezelése. Ilyenkor, előzetes pupilla tágítás után az érintett területet egy nagyenergiájú lézer segítségével elégetjük, hegesítjük, ezáltal a betegség előre haladása megakadályozható. Ezt a lézerkezelést egyre ritkábban szoktuk használni, mert a kezelést követően a látás nagyfokban megromlik. A beteg így a kezelés rövid távú eredményével elégedetlen lesz, annak ellenére, hogy hosszú távon a használható látásból így sokkal több őrizhető meg.

Transzpupilláris termoterápia:
Néhány évvel ezelőtt dolgozták ki ezt az új módszert, amely jelenleg az „okkult” érújdonképződéses folyamatok kezelésében használatos. Pupillatágítást követően a beteg retina területet egy speciális lézer segítségével felmelegítjük. A hatvan másodpercig tartó melegítés hatására, a beteg területben burjánzó kóros erek elzáródnak. A kezelés hatása nem rögtön, hanem körülbelül 1-2 hónap távlatában fog megmutatkozni. A kezelést követően általában 1 hónappal, egy kontroll érfestés követően bizonyosodhatunk meg arról, hogy a kezelés elérte-e a kívánt hatást. Amennyiben az elváltozást nem sikerült teljes egészében elpusztítani, úgy a beavatkozás megismételhető.

Fotodinámiás terápia:
Ezt a lézerkezelést a „klasszikus” érújdonképződések esetén lehet használni. Ilyenkor a karvénába adott speciális festékanyag az ideghártya alatt elhelyezkedő beteg erek falához kötődik. Az injekciót követően, az érintett területet egy lézerkészülék segítségével besugarazva, aktiváljuk a festékanyag molekuláit, amelyek szelektív módon károsítják az érintett ereket. A kezelést követően itt is kontroll érfestésre van szükség, amely segítségével állapíthatjuk meg a kezelés hatékonyságát. Sikertelenség esetén a kezelés megismételhető. Az eljárás rendkívül költséges.

Műtéti beavatkozás

Az előbb említett módszerekkel a meglévő látás legjobb esetben stabilizálható, de nem javítható. A tudomány jelenlegi állása mellett a macula sebészi úton történő elforgatása egyelőre az egyetlen olyan módszer, amellyel a beteg látása nemcsak stabilizálható, de javítható is.

A macula elforgatás elméleti megfontolása a következő: Szövettani megfigyelések szerint a macula időskori degenerációja során a fotoreceptorok atrófiája csak az alatta levő rétegek károsodása után indul meg, azaz a retina külső rétege nagy valószínűséggel másodlagosan károsodik. Ha tehát a maculát még időben az ép chorioidea és pigmenthám rétegre forgatjuk, nincs vagy csak csekély mértékű a fotoreceptorok károsodása, jó funkcionális eredményre számíthatunk.

Az ezzel kapcsolatos kísérleti műtéti eljárások 1993-ban Machemer és Steinhorst eljárásának közlésével kezdődtek, s bár kezdetben számos technikai problémát és kényszerű komplikációt kellett megoldani, kivédeni, egyre szaporodtak azon műtéti módszerek, amelyek közös alapelve, a macula elforgatása A macula elforgatásának jelenleg két módszere van elterjedőben: a korlátozott elforgatás (de Juan módszere), és a 360 fokos retinotomiával kivitelezhető elforgatás, amelyet Machemer és Steinhorst dolgozott ki 1993-ban. Mindkét módszernek van létjogosultsága, indikációs területe. A macula új helyén optimális esetben visszanyeri működőképességét, a beteg olvasóképességét, a műtéttel kialakuló több-kevesebb cyclotropiát szükség esetén izom-műtétekkel lehet korrigálni.

Látásjavító eszközök

Amennyiben a folyamatot sikerült megállítani, akkor különböző segédeszközök állnak rendelkezésünkre a látás erősítéséhez.

szemészeti akupunktúra

a látás karbantartható, de a betegség ezzel a módszerrel sem gyógyítható

A LÁTÁSROMLÁS MÁR SZEM AKUPUNKTÚRÁVAL IS GYÓGYÍTHATÓ!
( Fittség.hu )
05-03-02 07:33
A szem térképéből, az íriszből megállapítható, hogy hol vannak blokkok az egész szervezet energiakeringési rendszerében. A kínai orvoslás tanítása szerint a szem energetikai rendszere elsősorban a májjal és a vesével van szoros kapcsolatban, de ez – tapasztalataim szerint – egyénenként változhat.

Görgényi Zoltán: Dr. Ozsváth Mária holisztikus (Nem csak a betegség tüneteit, hanem az egész embert – annak testét, lelkét és szellemét is vizsgáló, azokat harmonizáló és egy-ségében kezelő) szemész, főorvos, természetgyógyász, Góczián Zsuzsa közre-működésével megállította, sőt visszafordította Zsuzsa 80 éves férjének szemfe-nék meszesedésből adódó rohamos látásromlását.

Görgényi Z.: Zsuzsa! Hogyan jutottak el Ozsváth doktornőig?

Góczián Zsuzsa: Férjemet 10 évvel ezelőtt agytörzsi keringési zavarok miatt kezelték hosszú ideig. Ezt követően szürke hályoggal műtötték egy neves klini-án, ahol azt is megállapították, hogy rohamos látásromlása a szemfenék meszesedése miatt alakult ki, de ezt nem tudták megállítani.

Ekkor fordultam Ozsváth főorvos asszonyhoz, akit az önök műsorából már rég-óta ismerek, és engem korábban hosszú gyötrelmes szenvedéstől szabadított meg terápiájával. Mióta a Tőle elsajátított módon élek a természetes élet-, és gyógymódok lehetőségeivel, nem csak szellemem, de lelkem is épül. Mindezt azért mondtam el, mert férjem, aki egy rendíthetetlenül materiálisan gondolkodó ember mindaddig szkeptikus volt a keleti és a természetes gyógymódokkal szemben, amíg az én látványos gyógyulásomat nem látta testközelből.

Úgy is mondhatnám, hogy amíg saját gyógyulásom példája nem győzte meg, hallani sem akart az addig számára csak „hókusz – pókusznak” tűnő módszerekről.

Végül, miután más megoldást nem látott, „beadta a derekát” és hajlandó volt eljönni velem a főorvos asszonyhoz, s ő lepődött meg a legjobban azon, hogy mindössze két szem akupunktúrás kezelés után visszatért életkedve és ereje, fel-kelt az ágyból és kiment az udvarra kertészkedni.

Görgényi Z: Ezen kívül a javulás milyen jeleit tapasztalta Ön, mint kívülálló?

Góczián Zs.: Néhány kezelés után észrevettem, hogy ismét jól látja a színeket és gyönyörködik is bennük. Megjött az életkedve, összehasonlíthatatlanul jobb a hangulata, határozottabb a mozgása és mindenben sokkal dinamikusabb lett.

Görgényi Z.: Voltak-e ennél kézzelfoghatóbb jelei is a látásjavulásnak?

Góczián Zs.: Férjem nagy focirajongó. A TV közvetítések nagy élvezetet okoztak számára, de a képernyőt korábban csak 30-40 cm-es távolságból látta. A 8. – 9. kezelés óta már 2 – 3 méter távolságból is jól látja a TV-t.

Görgényi Z.: Dr.Ozsváth Máriától kérdezem: el tudná magyarázni leegyszerűsítve az Ön által kidolgozott speciális kezelési kombináció hatásmechanizmusát azoknak, akik nem értik, hogy a szemfenék meszesedésből adódó látásromlás hogyan állítható meg, ill. fordítható vissza egy energetikai kezelésnek tartott módszerrel, akupunktúrával?

Dr. Ozsváth Mária: A szem nem választható el szervezet egészétől, annak energetikailag is szerves része. Ezért az általam kidolgozott speciális kezelési mód az írisz diagnosztikával kezdődik. A szem térképéből, az íriszből megállapítható, hogy hol vannak blokkok az egész szervezet energiakeringési rendszerében. A kínai orvoslás tanítása szerint a szem energetikai rendszere elsősorban a májjal és a vesével van szoros kapcsolatban, de ez – tapasztalataim szerint – egyénenként változhat. Tehát nem biztos, hogy mindenkinél a máj és a vese pontot kell megkezelni, mert vannak olyanok is, akiknek a gyomor, vagy a tüdő pontjába kell a tűt szúrni ahhoz, hogy csí, ill. hőenergiát tudjunk felküldeni a szemekhez. Bár tudományosan nem ez a pontos magyarázat, de talán ez a legérthetőbb válasz arra, hogy ugyanarra a betegségre az egyik páciensnek a feje tetejébe, a másiknak meg mondjuk a füleibe szúrom az akupunktúrás tűket.

Görgényi Z.: Jól gondolom, hogy a szemfenékhez jutatott energiával, nem a meszesedés tüntethető el, hanem az elmeszesedett részek funkcióit átvenni képes környező sejteket és szöveteket lehet kondicionálni?

Dr. Ozsváth M.: A meszesedés valóban nem tüntethető el, de az a terület a táplálékhiány miatt már egyébként is sok esetben működésképtelen. Ezzel szemben a körülötte lévő látóidegszövet és a látóideghártya még felerősíthető.

Ilyenkor a periférikus látásért felelős pálcikasejtek átveszik a látáskoordináló szerepet az éleslátásért felelős károsodott csapoktól, és ezzel párhuzamosan beindulhat a látás élesedése is. Ezzel a módszerrel tehát nem csak a megvakuláshoz vezető folyamat állítható meg, hanem sok esetben a látás élessége is javítható.


SZEMORVOSI RENDELŐKBEN KORSZERŰ FELSZERELÉSSEL VIZSGÁLJUK A HOZZÁNK FORDULÓKAT

A SZEMFENÉK BETEGSÉGEK KORAI FELFEDEZÉSÉRE FUNDUSKAMERÁT IS HASZNÁLUNK. EZZEL IS SEGÍTENI PRÓBÁLJUK A LÁTÁST KÁROSÍTÓ SÚLYOS SZEMFENÉK BETEGSÉGEK KORAI KISZŰRÉSÉT

FUNDUSKAMERA

A funduskamera a szemfenék korszerű diagnosztikáját teszi lehetővé azzal, hogy a pásztázó lézerfej szűk pupilla mellett is rendkívül pontos képet ad a szemfenék állapotáról, amely a számítógép segítségével azonnal megjeleníthető. A készülékkel megbízható módon kimutathatók a szemfenék elváltozásai: a szemfenéktrombózis, a cukorbetegek esetén a szem ereiben a megváltozott viszonyok, a makula-degenerációk (éleslátás, sorvadás), zöldhályogos betegség esetén a látóidegfő-károsodás.

SZEMAKUPUNKTÚRA

A szó hallatán sokakban ellenállás alakulhat ki: ugyan ki engedné, hogy hegyes tűkkel szurkálják a szemét? Ám erről szó sincs: a szemakupunktúra során más testrészeinkbe szúrt tűk révén alakul ki a szemre gyakorolt gyógyító hatás. Léteznek olyan szembetegségek, amelyekkel szemben a modern orvostudomány tehetetlen. Idetartoznak például a krónikus progresszív megbetegedések és az agyműtétek, balesetek és mérgezések után kialakuló látászavarok. A szemakupunktúra segítségével azonban az eddig gyógyíthatatlan szembajok is sikeresen kezelhetők.

A sikerek skálája a további romlás megállításától a teljes látás-helyreállításig terjed. A terápia ára viszonylag kedvező. Nem mindenki gyógyul meg, de sok emberen lehet segíteni ennek a módszernek a segítségével.

www.akupunktura.5mp.eu

PREVENCIÓ

Prevenciós szakorvosunk és a szemtrémnerek közösen hozták létre a szembetegek és szemészeti problémákkal küszködők klubját, hiszem „megelőzni jobb, mint gyóygítani”illetve akinek már van szembetegsége annak a „lmaradvány látás megtartásában segítenek”

A Látásklub az első olyan kezdeményezés, amely nem elsősorban a gyerekek és vakok, hanem az időskori látásproblémával szenvedőket karolja fel.

Klubdélutánjainkon mindig egy aktuálisan kiválasztott téma kerül feldolgozásra, ezzel kapcsolatban a résztvevők kérdezhetnek, értékes és hasznos információkhoz juthatnak. Szemtorna és egyéb tornagyakorlatokat tanulhatnak, melyet otthon is önállóan végezhetnek.

A szemtrona, a testorna a tesmozgás fontosságának bemutatása és betanítása mellett,a szemet állandó munkára késztető foglalkozásokat indítunk.

A táplálkozásra nagy hangsúlyt fektetünk, és rendszeresen odafigyelünk az ügyfeleink egészségességének legkissebb változásira is./ellenőrizzük nemcsak a szemüket, hanem a vérnyomásukat, vércukor , koleszterin szint változásait is/

A LÁTÁSKLUB LÉNYEGE, hogy szembetegségben szenvedő pacienseinket állandó figyelemmel kísérjük /mármint a betegségük alakulását javulását vagy romlását/ és állandó segítséget nyújtsunk a felmerülő problémáik megoldásában.
Foglalkozásokat tartunk igény szerint vidéken is, Művelődési Otthonokban előzetes megbeszélés és időpontegyeztetés alapján.